Gönüllü Doktorlardan Afrin’de Sağlık Hizmeti

Gönüllü Doktorlardan Afrin’de Sağlık Hizmeti

Yesevi Yardım Hareketi Derneği üyesi gönüllü doktorlar ve sağlık görevlileri, Afrin merkezinde ve Afrin’e bağlı Meryemin kasabasında bölge insanına tıbbı destek sağlıyor.Yesevi Yardım Hareketi Derneği gönüllüleri, Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütü PYD/PKK’dan temizlenen Afrin ve Afrin’e bağlı Meryemin kasabasında sağlık taraması gerçekleştirdi.

SAĞLIK TARAMASI FAALİYETİNE KATILIYOR

Fırat kalkanı ve Zeytindalı Harekatı Bölgelerinde faaliyetlerini sıklaştıran Yesevi Yardım Hareketi Derneği gönüllüleri, mağdurların yaşadıkları coğrafyada yaralarını sarmaya çalışıyor.Dernek gönüllüsü doktor ve sağlık personelleri, dönüşümlü olarak her ay bölgede sağlık taraması faaliyetine katılıyor. Bölgede daha önce sünnet ve sağlık taramaları gerçekleştiren Yesevi sağlık ekibi, bölgede her ay düzenli ziyaretlerle sağlık hizmetinde bulunmayı hedefliyor.Yesevi Yardım Hareketi Derneği Başkanı Mahmut Cömert yaptığı açıklamada, Suriye’nin birçok bölgesinde sağlık, eğitim kültürel ve temel yaşam ihtiyaçları noktasında hizmet verdiklerini söyledi. Dernek gönüllüsü doktorların yanı sıra diş hekimi ve sağlık çalışanlarının hiç tereddüt etmeden bölgedeki insanların yardımına koştuğunu belirten Cömert, Suriye’nin normalleşmesi için gayret ettiklerini vurguladı. 

500 HASTA MUAYENE EDİLDİ

Yesevi Yardım Hareketi Sağlık Komisyonu Sorumlusu Şelçuk Karahan, Suriye’de bir yıldır gönüllü doktor ve sağlık çalışanları ile sünnet, tıbbı yardım ve sağlık hizmetinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:“Devletimiz bölgeye huzurun ve refahın gelmesi için tüm birimleriyle mücadele ediyor. Bizler de devletimize yardımcı olabilmek için bölgeyle yakından ilgileniyoruz. Derneğimiz birçok faaliyetin yanı sıra sağlık alanında da bölgede aktif gayret yürütüyor. Geçtiğimiz aylarda Afrin’e bağlı Meryemin kasabasında Tekden Koleji ve derneğimiz işbirliğinde açılmış olan sağlık ocağında bölge halkına yönelik genel sağlık taraması gerçekleştirdik. Kırıkkale ve farklı illerden aramızda bulunan gönüllü doktor ve sağlık personellerimizle Meryemin’de yaklaşık 400 civarında hastamızda tarama ve tedavi işlemi gerçekleştirdik. Yine Afrin Merkez’de bulunan bir okulda 100’e yakın çocuğumuzun tedavisini gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte de her ayın son haftası bölgede ekibimizle birlikte sağlık taramalarına devam edeceğiz. ”

SAĞLIK OCAĞI KURDUK

Tekden Koleji’nin yöneticileri, öğrencileri ve velileriyle birlikte başlatmış oldukları kampanyayla Meryemin’de okul ve sağlık ocağı açıldığını hatırlatan Karahan, “Sağlık ocağımızın içindeki malzemeler de yine hayırseverlerimizin desteği ile tamamlandı. Bölgede yaşayan halk burada görevli doktorlara şikayetlerini dile getirip tedavi olma imkanı buldular. Bu güzel projenin de gerçekleşmesini sağlayan hayırseverlerimize tekrardan teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Whatsapp
Harun Erbay
Harun Erbay
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1