Mazlumlar Bu Köyde Yaşayacak

Mazlumlar Bu Köyde Yaşayacak

10 yıldır sürmekte olan iç savaşta tarihin gördüğü en büyük insanlık dramlarından birini yaşayan Suriye halkının sığınabileceği tek yer Türkiye sınırı oldu.

 Savaşın başlamasıyla birlikte yerlerinden, yurtlarından edilen birçok insan ülkelerini terk ederek boş bulduğu güvenli alanlara yerleşmek zorunda kaldı. Türkiye – Suriye sınırının Suriye tarafında kalan mevcut kamplar talepleri karşılamakta yetişemiyor.

Savaşın başladığı günden beri Suriye halkının yanında yer alan ve çalışmalarına ilk günden itibaren aralıksız devam eden Yesevi Yardım Hareketi, İdlip kırsalında müslüman kardeşleri için yeni bir köy kuruyor.

Yesevi Köyü Projesi kapsamında inşa edilen evler; 48 m2 olup 2+1 şeklinde 100 adet olarak belirlendi. Kurulum aşamasına başlanan evler yaklaşık 1000 kişinin yaşamını sürdüreceği bir alanı kapsayacak. Briketten yapılan evler, yağmura, soğuğa ve yangına dayanıklı olup mevsim şartlarına göre zorluklar çeken halk için sıcak bir yuva olacak.

Proje hakkında bilgiler veren Yesevi Yardım Hareketi Genel Başkanı Mahmut Cömert yaptığı açıklamada  “Kamplarda fiziki şartlar ve iklim koşullarının zor olması kardeşlerimizin yaşam mücadelesinde büyük dramlara sahne oluyor.  Genellikle de çocukların perişan bir vaziyetteki yaşamları bizi çok üzdü. Gönlümüz razı olmadı. Bizde yeni projeler kapsamında ‘’Yesevi Köyü’’ kurmaya karar verdik. İnşallah kardeşlerimiz için hayırlı olur. Bu tarz yardımları daha da artırmayı düşünüyoruz. Tüm kardeşlerimizin desteklerini bekliyoruz. Yardımseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasa bu köy kurulmazdı. Allah herkesten razı olsun.’’ Diyerek sözlerini bitirdi.

Whatsapp
Harun Erbay
Harun Erbay
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1