Prof. Dr. Turan Güven Hocanın Adı Bangladeş’de Yaşayacak

Prof. Dr. Turan Güven Hocanın Adı Bangladeş’de Yaşayacak

Yesevi Yardım Hareketi olarak, Ülkücü Hareketin sembol isimlerinden, Gazi Eğitim Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Selçuklu Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Güven Hocamızın anısına Bangladeş’te su kuyusu açtık.. PROF. DR. TURAN GÜVEN KİMDİR ?

1950 yılında Kadirli’nin Sarıdanışmanlı köyünde doğdu. İlk ve Orta okulu Kadirli’de bitirdi. Öğretmen Okulunu Mersin’de okudu ve başarılı öğrenciler arasına girerek Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna seçildi. Yüksek öğrenimini 1967-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulunda tamamladı. Yüksek Lisansını (1975) ve Doktorasını (1979) Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi`nde yaptı. Fırat, Yüzüncü Yıl ve Kırıkkale Üniversitelerinde görev yaptı.

Ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelere ve kurslara katıldı. Yurtiçi ve yurtdışındaki dergilerde bilimsel makaleleri vardır. Biyolojide özel çalışma alanı “Hücre / Hücre Biyolojisi” ve “Elektron Mikroskop”tur. Milli Eğitim Bakanlığı’na yazmış olduğu ders kitapları, 1986-1997 yılları arasında, bütün liselerde okutuldu. Çok sayıda Yüksek Lisans ve Doktora tez danışmanlığı yaptı.

Çeşitli dergilerde Türkiye’nin kültürel ve sosyal meseleleri ile ilgili çok sayıda yazıları çıktı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görevini sürdürdü. Evli ve üç çocuk babası. 12 Eylül cuntasının zindanlara attığı ülkücülerin mağduriyetleri için kurulan SELÇUKLU SOSYAL GÜVENLİK, EĞİTİM, KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI’nın Genel Başkanlığını yaptı. 

Ruhu şad, mekanı cennet olsun..  

Whatsapp
Harun Erbay
Harun Erbay
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1