Türkiye’den Suriye’ye Eğitim Merkezi

Türkiye’den Suriye’ye Eğitim Merkezi

Suriye’de yaşanan iç savaşın 10’ncı yılında 1 milyonu aşkın çocuk yetim kaldı. Bu yetimler, insan kaçakçılığı ve organ mafyası gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalmanın yanı sıra, hak ettikleri sevgi ve şefkatten de mahrum kaldı.

Bu tehlikelerin ve tehditlerin farkında olan, yetim çocukların acılarını bir nebze olsun dindirmeye amaçlayan Yesevi Yardım Hareketi, Fırat derneği ve Fetih 1453 Derneği ile birlikte Suriye’nin Çoban Bey Kalkım Köyün’de Toplumsal Eğitim Merkezi açmak için kendilerine tahsis edilen alan için bir proje geliştirdi.

Bölgeyi i inceleyen uzman ekip köy halkından genel bilgiler alarak proje çizimlerini gerçekleştirdi.

Çizilen projeye göre alan ölçümleri de gerçekleştirildi.

Bu konuda açıklama yapan Yesevi Yardım Hareketi Genel Başkanı Mahmut Cömert  Suriye ‘ye bir çok yardım yaptıklarını belirterek şunları söyledi; “Suriyeli halkı bizim hem komşumuz hem de kardeşimiz. Elimizden geldiğince yardımları ulaştırmaya çalışıyoruz. Savaşın acı yüzünü en çok çocuklar yaşıyor. Şu ana kadar 1 milyonu aşkın çocuk yetim kaldı. Bizde bu mazlum, mağdur çocukları düşünerek eğitim ve kültür merkezleri açıyoruz. Bu merkezlerle yetim çocukların moral ve motivasyonunu geliştirerek tekrardan hayata kavuşturmayı amaçladık. Şu an Süleyman Halebi ve Fidan Ana Yetim ve Kültür Merkezlerimiz faaliyette olup yetimler için çok güzel hizmetler sağlıyor. İnşallah milletimizin, halkımızın destekleriyle yeni yapılacak olan eğitim merkezimiz savaş mağduru yetim çocuklara başta barınma, eğitim olmak üzere sağlık, rehabilitasyon, gıda, kıyafet gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak. Şimdiden el uzatanlara ve destek verenlere şükranlarımızı sunar, teşekkür ederiz.” Dedi.

Whatsapp
Harun Erbay
Harun Erbay
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1